Honor 8X – Pro fandy velkých displejů (RECENZE)

V této recenzi jsem se podíval na zajímavý model Honor 8X s velkým 6,5“ FullView displejem, duálním fotoaparátem a slušným výkonem. Na našem trhu se Honor 8X prodává ve dvou paměťových variantách. Pokud nepotřebujete nejvyšší možnou kapacitu, tak můžete ušetřit 1000 Kč. V době testování se cena 64 GB varianty pohybovala kolem 6 990 Kč a 7 990 Kč za 128 GB variantu.

 

 

Obsah balení

  • Honor 8X
  • Nabíjecí adaptér
  • MicroUSB nabíjecí/datový kabel
  • Spona pro vysunutí hybridního slotu
  • Návody

 

 

 

Design a konstrukce – Sklo a zajímavé barvy

Honor 8X nabízí tradiční konstrukční kombinaci hliníkového rámečku a skleněných zad. Jsem moc rád, že se na našem trhu prodává ve všech třech barevných provedeních, a to mnou testované červené, hezké modré a klasické černé variantě. Celkové rozměry mobilu činí 160,4 x 76,6 x 7,8 mm a jedná se tedy opravdu o velký kousek. Váha se zastavila na 175 gramech, což je vzhledem k velikosti standardní váha.

 

 

Většinu čelní ploch pokrývá ochranné sklo velkého 6,5“ (palce) displeje. Ochranné sklo displeje a hliníkový rámeček od sebe dělí tenký plastový proužek, který lépe chrání hrany skla během nárazu. Levý bok mobilu ukrývá hybridní slot pro NanoSIM karty a MicroSD kartu. Pravý bok nabízí hliníková tlačítka pro regulaci hlasitosti a zamykací tlačítko. Zpracování tlačítek je dobré a s jejich umístěním jsem neměl problém. Spodní část mobilu nabízí 3,5 mm audio jack pro připojení sluchátek, nabíjecí konektor MicroUSB, hlasitý reproduktor a mikrofon. Na bocích a spodní části mobilu si lze také všimnout elegantně zakomponovaných plastových předělů antén.

Záda jsou na celém mobilu tím nejhezčím prvkem. Mnou testovaná červená varianta působí elegantním a dražším dojmem, a to především díky pruhu na levé straně zad. Ten má trošku jiný odstín a při bližším pohledu se tváří pískovaně. Mezi sklem a hliníkovým rámečkem se nachází barevný plastový proužek, jak tomu je i u čelní strany. Na zádech se nachází dvě čočky fotoaparátů, které vystupují z těla mobilu, což je celkem škoda. Nechybí ani přisvětlovací LED blesk a čtečka otisků prstů.

 

 

 

 

Displej – Obr s výřezem

Honor 8X nabízí opravdu velký IPS displej s úhlopříčkou 6,5“ (palce) a FullHD+ rozlišením (2340 x 1080 px). Displej je sice velký, ale díky zeštíhlení rámečků kolem displeje a protáhlému poměru stran 19,5:9 není mobil tak rozměrný. Výrobce si odnáší pochvalu za nalepenou ochrannou fólii, která se na mobilu nachází již z továrny.

 

 

Výrobce vsadil na jistotu a díky IPS panelu je podání barev věrné a černá je opravdu černá. Režim a teplotu barev displeje si také lze libovolně upravit v nastavení obrazovky. Nechybí ani notifikační barevná didka, která se nachází ve výřezu displeje. Bohužel je poměrně malá a může se stát, že její znázornění notifikací přehlédnete. Viditelnost na přímém slunci je velice dobrá a to samé lze říci o pozorovacích úhlech. V nastavení obrazovky se také nachází možnost „skrytí“ výřezu v displeji a oblíbená funkce Komfortní čtení, která umí přizpůsobit teplotu barev tak, aby šetřila oči při používání mobilu ve večerních hodinách. Velikost textu a prvků v prostředí také lze nastavit dle potřeby.

 

 

 

Zabezpečení – Čtečka na zádech a odemykání obličejem

Honor 8X nabízí dobře umístěnou čtečku otisků prstů na svých zádech. Rychlost a spolehlivost čtečky je velice dobrá a výrobce opět potvrzuje, že jeho čtečky patří mezi nejlepší. Potěší také gesta, která mohou používání mobilu usnadnit. Nechybí mé oblíbené gesto pro vysunutí rolovací lišty, focení stiskem čtečky – dobré při focení selfie, procházení fotek v galérii či pozastavení budíku.

Honor 8X nabízí i populární odemykání obličejem. Samotné nastavení je snadné a velice jednoduché. Z rychlosti odemykání jsem byl velice mile překvapen, což se u mobilu v této cenové kategorii moc často nevidí. Funguje celkem dobře i za horších světelných podmínek, ale na rychlost čtečky otisků jednoduše nemá.

 

 

 

 

Výkon, nabíjení a výdrž na jedno nabití

O výkon Honoru 8X se stará osmijádrový procesor Huawei Kirin 710 s taktem na 4 jádra: 2,2 GHz a další 4 jádra: 1,7 GHz. Výkonu dále vypomáhá dostačující paměť 4 GB RAM a potěší v této cenové kategorii nadprůměrné 128 GB interní úložiště. Na našem trhu se prodává také levnější varianta se 64 GB interním úložištěm. Paměť lze také rozšířit vložením MicroSD karty o maximální kapacitě 400 GB.

Test v AnTuTu Benchmark, GeekBench a AndroBench

 

Procesor disponuje také funkcí GPU Turbo, která při spuštění náročných her umí navýšit grafický výkon a zpříjemní tak hraní 3D her. Mohu potvrdit, že výkon Honoru 8X je dostačující i na hraní náročných titulů. Během mého testování jsem nahrál několik hodin ve hrách PUBG Mobile, Shadowgun: Legends, PayDay: Crime War a řadu dalších. Všechny bylo možné hrát na střední grafické detaily bez nadměrného zahřívání a jiných problémů.

 

Pod skleněným krytem se nachází akumulátor s kapacitou 3 750 mAh, což je velice slušná kapacita. Výrobce se již v minulém roce zaměřil na úsporu spotřeby. Honor 8X má opravdu slušnou výdrž na jedno nabití a při běžném pracovním nasazení vydrží bez problémů jeden a půl dne. Dva dny nejsou nereálné a během jednoho dne jsem jej vybil jen s dlouhým hraní PUBG Mobile a jiných her.

Výdrž hodnotím jako velmi dobrou, ale samotné nabíjení rozhodně pochválit nemůžu. K nabíjení slouží prastarý konektor MicroUSB a opravdu bych v dnešní době u mobilu střední třídy viděl moderní oboustranný konektor USB-C s podporou rychlého nabíjení. Z úplného vybití se akumulátor nabije přibližně za jednu hodinu a 55 minut.

 

 

 

Fotoaparáty – Milé překvapení

V Honoru 8X najdeme dobře známou fotoaplikaci, která je jednoduchá a její ovládání velice příjemné. Všechny důležité režimy se nachází na spodní části, kde mezi nimi lze přepínat tahem prstu. Nechybí portrétní režim pro rozmazání pozadí, noční režim, focení s manuálním nastavením, malování světlem či panoramatický režim.

Je celkem škoda, že nastavení HDR se ukrylo do kolonky „Další“ a jeho zapnutí či vypnutí nelze ovládat jedním klepnutím na ikonku. Pochválit však musím možnost zapnutí/vypnutí pomoci umělé inteligence na horní části aplikaci, kde se nachází i nastavení blesku či živosti barev.

 

 

Zadní fotoaparáty:

Honor 8X disponuje dvěma fotoaparáty, kterým za horších světelných podmínek může pomoci přisvětlovací LED blesk. Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení 20 Mpx se světelností f/1.8. Druhá čočka má rozlišení 2 Mpx a vypomáhá hlavní čočce s hloubkou ostrosti.

 

 

Jak ale duální fotoaparát fotí? Honor 8X se neuchází o titul fotomobilu roku, což by vzhledem k ceně nikdo ani neočekával, ale za dobrých světelných podmínek umí pořídit v dané cenové kategorii nadprůměrné snímky. Fotky nepostrádají ostrost a věrohodné podání barev. Při focení se zapnutou AI se však můžete setkat s přepálením barev. Naštěstí je možné celou pomoc umělé inteligence zakázat. Za horších světelných podmínek na tom fotky nejsou nijak tragicky, ale začíná se na nich objevovat digitální šum a vytrácí se ostrost.

S AI
Protisvětlo, zaplá pomoc AI
Bez AI
Se zapnutou AI
Vyfoceno bez AI
Za horšího světla bez AI
Za špatného světla bez AI
Za špatného světla s AI
Za špatného světla

 

 

Natáčení videí:

Videa lze zadními fotoaparáty pořizovat v dostatečném FullHD rozlišení (1080p) se 30 i 60 FPS (snímky za vteřinu). Zvolit si můžete i mezi rozšířenějším kodekem H.264 a šetrnějším H.265. Pokud často videa editujete, tak díky H.265 můžete v některé aplikaci narazit na problémy. Samotná videa mají občas studenější podání barev, ale kvalitu obrazu hodnotím jako nadprůměrnou. Jen ta stabilizace mohla být lepší a je velká škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit optickou stabilizaci obrazu.

 

Focení selfíček:

Ve výřezu displeje se nachází čelní 16 Mpx selfie kamerka se světelností f/2.0. Při focení „selfíček“ můžete využít pomoci umělé inteligence či režim zkrášlení pro zahlazení nedostatků na obličeji. Potěší také přítomnost portrétního režimu, který za vámi rozmaže pozadí a přidat si na obličej můžete i nějakou tu nálepku. Myslím si, že s kvalitou snímků bude každý uživatel spokojen.

 

 

 

Operační systém – Honorská tradice

V Honoru 8X najdete operační systém Android 8.1 Oreo s tradiční nadstavbou EMUI 8.2. Díky masivní nadstavbě se systém čistému Androidu moc nepodobá, což se někomu líbí a výrobce tak mohl dosadit vlastní funkce. Myslím si, že operační systém Android nemá moc smysl popisovat, protože jej každý moc dobře zná. Co se týče optimalizace, tak tu výrobce zvládl velice dobře. Prostředí je příjemně svižné a s příjmem notifikací (upozornění z aplikací) jsem neměl také žádné problémy.

Podívejme se tedy na předinstalované aplikace, které výrobce do prostředí dodal. Začnu pozitivně a velkou pochvalu si výrobce odnese za Správce telefonu, který nabízí optimalizaci systému, různé úsporné režimy baterie, blokování nežádoucích tel. čísel a další užitečné funkce. Správce souboru či hudební přehrávač se Honoru také povedl a lze měnit motiv celého prostředí. Tím ale má chvála končí a opravdu nechápu, proč se výrobce rozhodl nainstalovat zbytečné demo verze her, aplikaci Netflixu či třeba Ebaye? Naštěstí je možné je odinstalovat.

 

 

 

Konektivita – DualSIM a NFC

Honoru 8X nechybí plná podpora 4G/LTE a 2,4 GHz i 5 GHz Wi-Fi sítí (802.11 a/b/g/n/ac). Je celkem škoda, že se výrobce nerozhodl nasadit nové Bluetooth 5.0, ale vzhledem k ceně to jsem ochoten odpustit. Nechybí však úsporné Bluetooth 4.2, které mi během testování fungovalo bez problému s bezdrátovými sluchátky Sennheiser CX 6.00 BT.

Mobil nepostrádá funkci NFC pro pohodlné využívání bezkontaktního placení mobilem. Díky slotu na levém boku mobilu lze využívat i DuaSIM. Jedná se však o hybridní slot a je nutné se rozhodnout, jestli chcete využívat dvě NanoSIM karty současně, nebo jednu NanoSIM a MicroSD kartu. Pro využívání map a navigace slouží GPS, A-GPS, GLONASS a Beidou.

 

 

 

Zvuk – Slušný hudebník s jackem

Honor 8X disponuje hlasitým reproduktorem na spodní části mobilu. Jeho umístění je tradiční a nijak mi nevadí. Nelze očekávat hudebníka s dech beroucím zvukem, ale drtivá většina uživatelů bude spokojena. Vyzvánění rozhodně nepřeslechnete a kvalita výstupu odpovídá ceně. Jen škoda, že se výrobce nerozhodl pro stereo reproduktory.

Vzhledem k ceně kolem 7000 Kč (64 GB varianta) bych očekával už nějaká lepší špuntová sluchátka v balení. Bohužel v balení se nenachází ani obyčejná pecková sluchátka a je to velká škoda. Honor 8X však nabízí 3,5 mm audio jack konektor pro připojení sluchátek, který u dražších modelů pomalu mizí. Kvalita konektoru je na velice dobré úrovni, až nadprůměrné, ale záleží hodně na zvolení sluchátek.

 

 

 

Závěr – Tak málo chybí k dokonalosti

Honor 8X postrádá moderní oboustranný konektor USB-C a uživatel se musí spokojit se starým konektorem MicroUSB. Ano, starší nabíječku seženete v případě ztráty sice všude, ale vzhledem k ceně bych rozhodně ocenil rychlejší nabíjení, které MicroUSB neposkytuje. Nebýt absence USB-C s rychlým nabíjením, tak by Honoru 8X vlastně nebylo co kritizovat. Ano, mohl mít ještě nový Android 9.0 Pie, ale toho se snad dočkáme v aktualizacích.

Jinak se jedná o velice vydařený kousek, který má rozhodně co nabídnout. Zaujme především uživatelé vyžadující velký a moderní displej s minimalizací rámečků. Na velkém displeji je také příjemné hraní her a Honor 8X má dostatek výkonu i na ty náročné tituly. Nelze je sice hrát na maximální grafické nastavení, což by vzhledem k ceně nikdo ani nečekal, ale na střední nastavení funguje vše plynule a bez sekání. Třešničkou na dortu je pak velice dobrá výdrž na jedno nabití, nadprůměrné fotoaparáty a podpora NFC pro bezkontaktní placení mobilem.

 

 

Co se mi líbí?

  • Design a konstrukce
  • Velký 6,5″ displej
  • Překvapivě rychlé odemykání obličejem
  • Nadprůměrné fotoaparáty
  • Slušná výdrž na jedno nabití
  • NFC pro bezkontaktní platby

 

Co se mi nelíbí?

  • Starý nabíjecí konektor MicroUSB
  • Pomalejší nabíjení
  • Zbytečné přeinstalované aplikace a hry

 

 

>>Mohlo by se vám také líbit:

4 komentář

  1. V minulych recenziach si kritizoval huawei/honor pre agresivne ukoncovanie aplikacii na pozadi. Ako je na tom 8X?

    1. Ano, to je pravda. V případě Honoru 8X a Huawei P Smart 2019 jsem na problém s agresivním ukončováním appek či nefunkčními notifikacemi nenarazil.

  2. Jaké tvrzené sklo z tovární výroby nalepené. Však je tam jen nalepené ochranná fólie. Mám ho v modré. Takže vím

    1. Adolf Pupík

      Ano, máte pravdu. Jdu to opravit. Díky za upozornění. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*